Ako vybrať terárium?

Hľadáte terárijný prístrešok pre svojich zvieracích miláčikov? Alebo si chcete iba vyzdobiť domácnosť? Terária sú veľmi obľúbenou dekoráciou a zároveň zábavou. Podľa čoho si ho môžete vybrať?

Hľadáte terárijný prístrešok pre svojich zvieracích miláčikov? Alebo si chcete iba vyzdobiť domácnosť? Terária sú veľmi obľúbenou dekoráciou a zároveň zábavou. Podľa čoho si ho môžete vybrať?

Doba čítania 6 min.
Klára, redakcia Heureka.sk

Typy terárií

Tropické terárium

Pre tropické terárium je potrebná vyššia vlhkosť, živé a umelé rastliny a rovnako aj drvená kokosová kôra, prípadne rašelina zmiešaná s pieskom ako substrát.

  • Menší aj väčší rozmer, podľa preferencií

  • Vhodné pre tropické druhy živočíchov

  • Nutnosť rovného a stabilného povrchu

Púštne terárium

Púštne terárium je tvorené z piesku, koreňov a kameňov a tiež živočíchmi, ktorí sú zvyknutí žiť na púšti. Ako substrát sa používa terárijný piesok.

  • Na výhrev využijeme výhrevné kamene či káble

  • Jednoduché na údržbu

  • Menšie aj väčšie rozmery

Paludárium

Paludáriu sa tiež hovorí korytnačie terárium a je určené pre chov korytnačiek, jašteríc a žiab. Na dno sa najlepšie hodí akvarijný štrk.

  • Nutné zaistiť plynulý prechod z vodnej časti na súš

  • Pre živé rastliny, ktoré čistia vodu

  • Možnosť vytvorenia vodopádov

Podľa čoho vybrať

Materiál terária

Či beriete terárium ako dizajnový doplnok, či vám záleží na jeho kvalite, vyberajte predovšetkým podľa materiálu. S akými typmi sa môžete stretnúť?

  • Drevené - sú dizajnovým a zároveň veľmi praktickým doplnkom; na zvieratá pôsobia bezpečne

  • Sklenené - vysoko odolné s dlhou životnosťou; spoje utesnené kvalitným silikónom

  • Plastové - z plastu sa obvykle vyrábajú iba prepravky, prípadne malé terária pre hmyz, takzvané insektárium

  • Akrylové - dobre odvetrávajú; sú ľahké, zdravotne nezávadné a bezpečné

Objem

Terária si môžete zaobstarať malé, ktoré sa zmestia do každej miestnosti, ale aj veľké, ktoré zaberú celú jednu stenu. Záleží iba na tom, na aké terárium máte odvahu a miesto. Vyberať však musíte aj podľa veľkosti zvierat, ktoré si do terária chystáte zaobstarať.

Tvar

Tvar terária voľte podľa prirodzeného prostredia zvieraťa, ktoré sa chystáte chovať. Zver žijúca v stromoch a na skalách potrebuje terárium orientované na výšku. Zvieratám žijúcim na zemi bude viac vyhovovať terárium orientované na dĺžku.

Osvetlenie terária

V závislosti na tom, ktoré zvieratá si do terária hodláte zaobstarať, zvoľte miesto so silným denným svetlom, prípadne miesto tienistejšie, ak budete používať dodatočné osvetlenie. Denné svetlo môžete nahradiť UVA alebo UVB osvetlením, ktoré by malo byť umiestnené cca 20 cm nad miestom, na ktorom sa budú živočíchy vyhrievať. Vysokú intenzitu osvetlenia využijete predovšetkým pri púštnych živočíchoch. Naopak tým nočným príliš svietiť nemusíte, počas dňa si vystačia s malým množstvom svetla.

Ako dlho svietiť?

To tiež závisí od vybraných živočíchov a miesta, odkiaľ pochádzajú. Niektorým je však nutné svietiť po celý rok dvanásť hodín každý deň. To vyžadujú takmer všetky zvieratá žijúce v oblasti rovníka. Živočíchy nachádzajúce sa vo vyšších zemepisných šírkach vyžadujú dĺžku svietenia podľa ročnej doby. Samozrejme si môžete nastaviť na každý deň spínacie hodiny, aby ste osvetlenie nemuseli strážiť.

Spôsob otvárania

Terária delíme tiež podľa spôsobu, ako sa k rastlinám a živočíchom dostanete:

  • Dvierkové - dvierka jednoducho otvoríte či odsuniete a postaráte sa o rastlinky i živočíchy; sú bezpečné, nehrozí, že by sa dvierka samé otvorili; dvierka môžu byť situované z prednej strany alebo z boku

  • Vyklápacie - do terária sa dostanete odklopením horného veka

Rady a tipy na založenie terária

Teplota

Všetky rastliny aj terárijné živočíchy potrebujú určitú teplotu. Často musí byť o niekoľko stupňov vyššia tam, kde sa zvieratá vyhrievajú. Na tento účel využite kúrenie do akvária v podobe vyhrievacej lampy doplnenej termostatom, aby omylom nedošlo k prehriatiu terária. Na termostate si nastavte optimálnu teplotu a čidlo umiestnite do protiľahlého kúta akvária, zhruba do jednej tretiny jeho výšky. Nočným zvieratám kúpte vykurovací kameň.

Substrát

Substrát volíme podľa biotopu, v ktorom zvieratá vo voľnej prírode žijú.

  • Tropické terárium - vyžaduje drvenú kokosovú kôru či rašelinu s pieskom

  • Púštne terárium - pokrývame pieskom a kameňmi

  • Subtropické terárium - použijeme terárijný substrát namiešaný z kokosového substrátu a piesku

  • Paludárium - využijeme napríklad kokosový substrát

Členitosť a vybavenie terária

Myslite na to, že zvieratám musíte vytvoriť také prostredie, na ktoré sú zvyknuté. Podľa druhu vybavte terárium jaskyňami, rímsami, prevismi, koreňmi do akvária alebo plochami na lezenie. Samozrejme môžete do terária umiestniť aj inú dekoráciu bezpečnú pre zvieratá.

Najčastejšie otázky

Na rosenie terária, prípadne doplnenie vody, používame iba mäkkú vodu. Tvrdá by v teráriu vytvorila vodný kameň a iné usadeniny. Vodu vždy prevarte alebo nechajte odstáť.

Vždy do 24 hodín. Ak odstránite krmivo neskôr, môže byť už pokazené a do terária zanesie škodlivé baktérie a plesne.

Áno, je to možné, je však dôležité všetku dekoráciu najprv obrúsiť a následne aj vyvariť. Nezabúdajte však na to, že dekoráciu, ako sú korene alebo kamene, musíte vyberať podľa toho, na čo sú konkrétne živočíchy bežne v prírode zvyknutí.